Shtojcat HTML


Shtojcat HTML

Shtojcat sigurojnë informacion shtesë për elementët HTML.


  • Të gjithë elementët HTML mund të kenë Shtojca
  • Shtojcat sigurojnë informacion shtesë për një element
  • Shtojcat janë gjithmonë të specifikuara në etiketën e fillimit
  • Shtojcat zakonisht vijnë në palë të emrave / vlerave si: emrërtimi = "vlera"


Shtojcat href

Lidhjet (link) HTML përcaktohen me etiketën <a> . Adresa e linkut është specifikuar në Shtojcën href :


Shëmbull

[ <a href="http://www.laboratori.al/">Ky është një link</a> ]


Shtojca e src

Imazhet HTML përcaktohen me etiketn <img> .

Emri i skedarit të burimit të imazhit është specifikuar në atributin src :

Shëmbull

[<img src="Laboratori/imazh.jpg"> ]


Shtojcat e gjerësisë dhe lartësisë


Imazhet në HTML kanë një sërë atributesh madhësie, që përcakton gjerësinë dhe lartësinë e imazhit:

Shëmbull

[ <img src="Laboratori/imazh.jpg" width="104" height="142">
]
Titulli i alt 
Alt Shtojca specifikon një tekst alternativ që do të përdoret, kur një imazhi nuk mund të shfaqet.

Vlera e aShtojcs mund të lexohet nga lexuesit e ekranit. Në këtë mënyrë, dikush "dëgjon" në faqen, p.sh. një person i verbër, mund të "dëgjojë" elementin.

Shëmbull
[ <img src="Laboratori/imazh.jpg" alt="Imazhi logo e Laboratori.al">
 ]

Shtojca e stilit 
Shtojca e stilit përdoret për të specifikuar stilin e një elementi, si ngjyra, shkronja, madhësia etj.

Shëmbull


[<p style="color:red">Paragraf</p> ]

Shtojcat HTML

Më poshtë është një listë alfabetike e disa Shtojcave që përdoren shpesh në HTML:

alt : Specifikon një tekst alternativ për një imazh, kur imazhi nuk mund të shfaqet

disabled : Specifikon që një element i hyrjes duhet të çaktivizohet

href : Specifikon URL (adresa web) për një lidhje (link)

id : Specifikon një id unik për një element

src : Specifikon URL (adresa e internetit) për një imazh

style : Specifikon një stil në rreshta CSS për një element


title : Specifikon informacion shtesë për një element (shfaqet si një mjet )

Name

event,2,html,5,Meso,3,price_50$,1,Shkarko,1,slider,3,theme,2,
ltr
item
Laboratori.al: Shtojcat HTML
Shtojcat HTML
https://3.bp.blogspot.com/-ZEWpPos4Qm0/WYVl0VuY0oI/AAAAAAAACcU/-dCgKmQGlhkj6JlXU6semPhKqH9CSQNmQCPcBGAYYCw/s640/html.jpg
https://3.bp.blogspot.com/-ZEWpPos4Qm0/WYVl0VuY0oI/AAAAAAAACcU/-dCgKmQGlhkj6JlXU6semPhKqH9CSQNmQCPcBGAYYCw/s72-c/html.jpg
Laboratori.al
http://www.laboratori.al/2017/11/shtojcat-html.html
http://www.laboratori.al/
http://www.laboratori.al/
http://www.laboratori.al/2017/11/shtojcat-html.html
true
3215913151839365638
UTF-8
Loaded All Posts Not found any posts VIEW ALL Readmore Reply Cancel reply Delete By Home PAGES POSTS View All RECOMMENDED FOR YOU LABEL ARCHIVE SEARCH ALL POSTS Not found any post match with your request Back Home Sunday Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday Sun Mon Tue Wed Thu Fri Sat January February March April May June July August September October November December Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec just now 1 minute ago $$1$$ minutes ago 1 hour ago $$1$$ hours ago Yesterday $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago more than 5 weeks ago Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy