Hyrje në HTML


  Çfarë është HTML?  


HTML është gjuha standarde markup për krijimin e faqeve të internetit.

 • HTML qëndron për Hyper Text Markup Language
 • HTML përshkruan strukturën e faqeve Web duke përdorur markup
 • Elementet HTML janë blloqet ndërtuese të faqeve HTML
 • Elementet HTML përfaqësohen nga etiketat
 • Etiketat HTML etiketojnë copa përmbajtjeje si "shkon", "paragrafi", "tabela" dhe kështu me radhë
 • Shfletuesit nuk shfaqin etiketat HTML, por i përdorin ato për të bërë përmbajtjen e faqes


  Një dokument i thjeshtë HTML    Shembull  


<!DOCTYPE html>
<html>
<head>
<title>Titulli i faqes</title>
</head>
<body>

<h1>Ky është një titull në faqe</h1>

<p>Ky është një paragraf.</p>

</body>

</html>
 ]


  Shpjegm i shëmbullit  


 • <!DOCTYPE html> Thënja përcakton që ky dokument është HTML5
 • <html> Ky element është elementi rrënja i një faqe 
 • <head> Ky element përmban informacion meta në lidhje me dokumentin
 • <title> Ky element specifikon një titull për dokumentin
 • <body> Ky element përmban përmbajtjen e dukshme të faqes
 • <h1> Ky element përcakton një titull të madh
 • <p> Ky element përcakton një paragraf


  HTML tags  
HTML tags janë emra të elementeve të rrethuara nga kllapa të tilla  < > • HTML tags normalisht vijnë në çifte si <p> ​​dhe </ p>
 • Etiketa e parë në një palë është etiketa e fillimit, tagu i dytë është etiketa e fundit
 • Etiketa e fundit është shkruar si etiketa e fillimit, por me një / përpara futet para emrit të tagu


 • [message]
  • Këshillë:
   • Etiketa fillestare quhet gjithashtu etiketa e hapjes dhe etiketa përfundimtare etiketa mbyllëse .


  Shfletuesit e Web  

Qëllimi i një shfletuesi web (Chrome, IE, Firefox, Safari) është të lexojë dokumentet HTML dhe t'i shfaqë ato.

Shfletuesi nuk shfaq etiketat HTML, por i përdor ato për të përcaktuar se si të shfaqet dokumenti:
    Struktura e faqes HTML  
  Më poshtë keni skemë e një strukture të faqes HTML:

  <Html>
  <Head>
  <title> Titulli i faqes </ title>
  </ Head>
  <Body>
  <h1> Ky është një titull </ h1>
  <p> Ky është një paragraf. </ p>
  <p> Ky është një paragraf tjetër. </ p>
  </ Body>
  </ Html>  • [message]
   • Shënim: 
    • Vetëm një përmbajtje brenda seksionit <body> (zona e bardhë lart) shfaqet në një shfletues.

  Name

  ARDUINO ALBANIA,4,BloggerWidget,4,BloggerWidgetMarket,4,CSS,1,event,2,html,5,Laboratori.al,4,Meso,2,Nabble,1,Shkarko,1,slider,3,theme,3,Tutoriale,3,Widget,4,
  ltr
  item
  Laboratori.al: Hyrje në HTML
  Hyrje në HTML
  https://1.bp.blogspot.com/-lXs4_JsTZwg/XIW-Ks1kwfI/AAAAAAAAEdM/LN_BgYMpnxQ1BOGh9HC-lQ8Luyv_9b9FACLcBGAs/s1600/html.png
  https://1.bp.blogspot.com/-lXs4_JsTZwg/XIW-Ks1kwfI/AAAAAAAAEdM/LN_BgYMpnxQ1BOGh9HC-lQ8Luyv_9b9FACLcBGAs/s72-c/html.png
  Laboratori.al
  https://www.laboratori.al/2017/09/hyrje-ne-html.html
  https://www.laboratori.al/
  https://www.laboratori.al/
  https://www.laboratori.al/2017/09/hyrje-ne-html.html
  true
  3215913151839365638
  UTF-8
  Loaded All Posts Nuk u gjend as një rezultat VIEW ALL Lexo më shum Reply Cancel reply Delete Nga Home PAGES POSTS View All RECOMMENDED FOR YOU LABEL ARCHIVE KËRKO ALL POSTS Not found any post match with your request Back Home Sunday Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday Sun Mon Tue Wed Thu Fri Sat January February March April May June July August September October November December Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec just now 1 minute ago $$1$$ minutes ago 1 hour ago $$1$$ hours ago Yesterday $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago more than 5 weeks ago Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kliko këtu për të kopjuar të gjith kodin Select All Code Kodi u kopjua Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy