Shfeletues dhe Redaktues HTML


Shfletuesit e Web  
Qëllimi i një shfletuesi web (Chrome, IE, Firefox, Safari) është të lexojnë dokumentet HTML dhe t'i shfaqë ato.
Shfletuesi nuk shfaqin etiketat HTML, por i përdorin ato për të përcaktuar se si do të shfaqet dokumenti:Redaktues HTML
Shkruani HTML duke përdorur Notepad ose TextEdit  
Faqet e internetit mund të krijohen dhe modifikohen duke përdorur redaktorët profesionalë për HTML.
Megjithatë, për të mësuar HTML, ne rekomandojmë një redaktues të thjeshtë teksti si Notepad (PC) ose TextEdit (Mac).
Ndiqni katër hapat e më poshtëm për të krijuar një web faqen për herë të parë me Notepad ose TextEdit.


Hapi 1  Hapni Notepad (PC) ose TextEdit (Mac)
Hapi 2 : Shkruani një kod HTML

ose kopjoni Shëmbullin e më poshtëm në Notepad ose TextEdit (Mac).

<!DOCTYPE html>
<html>
<head>
<title>Titulli i faqes</title>
</head>
<body>

<h1>Ky është një titull në faqe</h1>
<p>Ky është një paragraf.</p>

</body>
</html>


Hapi 3 : Ruajeni faqen HTML
Ruani dokumentin e shkruar, në kompjuterin tuaj. Zgjidhni File> Save as, si në foton e më poshtme të Notepad.
Emëroni dokumentin "index.html" dhe vendosni kodimin në UTF-8 (që është kodimi i preferuar për dokumentet HTML).
Hapi 4 : Hapni dokumentin index.html  që krijut dhe do tju shfaqet faqja e juaj e parë HTML


Mësimi 1

Mësimi 2

Mësimi 3 Edito Postimin
Eklips.al ne youtube

 HTML CSS JAVA Preview
Name

ARDUINO ALBANIA,4,BloggerWidget,5,BloggerWidgetMarket,5,CSS,1,event,2,html,5,Laboratori.al,4,Meso,5,Nabble,1,Shkarko,1,slider,6,theme,2,Tutoriale,5,Widget,5,WidgetWordpress,1,WordpressPlugin,1,
ltr
item
Laboratori.al: Shfeletues dhe Redaktues HTML
Shfeletues dhe Redaktues HTML
HTML Browser and Editor
https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEiW-AC0XrHKYQmuZ4HWVo0HVh8epc-7F7p0DPvEQI6MhyphenhyphenA1bBRZyWxTkrsBrxN8hKNsrvDqnMmUAIZeuH0PbPBZTb4NW9_sIUkLXZ8u4XMh1g7x8xiaITaPwYCwu3ihMZl4DgwxWEAzVpjw/s1600/html+2.png
https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEiW-AC0XrHKYQmuZ4HWVo0HVh8epc-7F7p0DPvEQI6MhyphenhyphenA1bBRZyWxTkrsBrxN8hKNsrvDqnMmUAIZeuH0PbPBZTb4NW9_sIUkLXZ8u4XMh1g7x8xiaITaPwYCwu3ihMZl4DgwxWEAzVpjw/s72-c/html+2.png
Laboratori.al
https://www.laboratori.al/2017/10/redaktues-html.html
https://www.laboratori.al/
https://www.laboratori.al/
https://www.laboratori.al/2017/10/redaktues-html.html
true
3215913151839365638
UTF-8
Loaded All Posts Nuk u gjend as një rezultat VIEW ALL Lexo më shum Reply Cancel reply Delete Nga Home PAGES POSTS View All RECOMMENDED FOR YOU LABEL ARCHIVE KËRKO ALL POSTS Not found any post match with your request Back Home Sunday Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday Sun Mon Tue Wed Thu Fri Sat January February March April May June July August September October November December Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec just now 1 minute ago $$1$$ minutes ago 1 hour ago $$1$$ hours ago Yesterday $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago more than 5 weeks ago Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kliko këtu për të kopjuar të gjith kodin Select All Code Kodi u kopjua Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy