Shembuj Bazë HTML


Informacion:
Të gjitha dokumentet HTML duhet të fillojnë me një etiket përcaktuese : <! DOCTYPE html> .
Dokumenti HTML fillimisht fillon me etiketën <html> dhe mbyllen me etiketën </ html> .
Pjesa e dokumentit HTML që do të shfaqet në një shfletues Web është ndërmjet etiketës <body> dhe etiketës </ body> .


Shembull bazë HTML

<html>

<head>

</head>

<body>

<h1> Ky është një titull në faqe </h1>

<p> Ky është një paragraf. </p>

</body>

</html>1) Titujt e HTML në faqe.


Titujt HTML në faqe ( në “<body>” ,pra tituj që shfaqen në shfletuesit Web ) shënohen me etiketën  <h1> deri në <h6>, ku <h1> është madhësia më e madhe e shkrimit ndërsa <h6> është madhësia më e vogël e shkrimit .

Pra kemi  : <h1>  <h2>  <h3>  <h4> <h5> <h6>  që janë etiketa hapëse dhe </h1>  </h2>  </h3>  </h4> </h5> </h6> që janë etiketa mbyllëse.


Shembull, si shkruhen tituj HTML në faqe.

<h1> Ky është një titull në faqe 1 </h1>

<h2> Ky është një titull në faqe 2 </h2>

<h3> Ky është një titull në faqe 3 </h3>

 

2) Paragrafët HTML  

Paragrafët HTML shënohen me etiketën <p> ., ku <p> është etiketa hapëse dhe </p> është etiketa mbyllëse.


Shembull, si shkruhen paragrafët HTML 

<p> Ky është një paragraf. </p>

<p> Ky është një paragraf tjetër. </p>3) Lidhjet (link) HTML  

Lidhjet (link) HTML shënohen me etiketën <a>, ku <a> është etiketa hapëse dhe </a> është etiketa mbyllëse.
Që etiketa <a> të përmbaj një link duhet që në brendësi të etiketës hapse pas shkrimit a të vendosim href=""href është shtojc HTML që pëcakton burimin dalës tek një faqe pasardhëse ose një dokument , pra kur shënojmë href=""  vendoslim në mes të thonjzave një lidhje (link, url) që mund të jetë një faqe pasardhëse ose një dokument.
Më pas ndërmjet dy etiketave <a> dhe </a> vendosim një shkrim që linku të jetë i dukshëm në faqe.


Shembull, si shkruhen lidhjet (link) HTML 

<a href="https://www.laboratori.al">Kjo është një Lidhje (link)</a>


4) Imazhet HTML  


Imazhet HTML shënohen me etiketën <img> . ku <img> është etiketa hapëse dhe </img> është etiketa mbyllëse.

Që etiketa  <img> të shfaq një imazh duhet që në brendësi të etiketës hapse pas shkrimit img të vendosim src="” (src është shtojc në html që pëcakton burimin hyrës , pra kur shënojmë src="”  vendoslim në mes të thonjzave një lidhje (link, url)  që në këtë rast përmban një imazh  )

 

Shembull, si shkruhen etiketat për të shfaqur imazhe në HTML .

<img src="Laboratori/imazh.jpg" >  </img>


 

Mësimi 1

Mësimi 2

Mësimi 3

 


Edito Postimin
Eklips.al ne youtube

 HTML CSS JAVA Preview
Name

ARDUINO ALBANIA,4,BloggerWidget,5,BloggerWidgetMarket,5,CSS,1,event,2,html,5,Laboratori.al,4,Meso,5,Nabble,1,Shkarko,1,slider,6,theme,2,Tutoriale,5,Widget,5,WidgetWordpress,1,WordpressPlugin,1,
ltr
item
Laboratori.al: Shembuj Bazë HTML
Shembuj Bazë HTML
Basic HTML Examples
https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEjg90xmATyJihSjpnI4unx0JcXUDriWBB4xvwxbNIXxy0v7n2zKX6Ksmb1XcvZC6Ay8R8orC53WzWP9nU3J0hS4FY5frQYhPmGH4R6ZorIMuPf1Tc8mFCqYHAXBC1XUqoB5y26X8T6fQHb0/s1600/html+3.png
https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEjg90xmATyJihSjpnI4unx0JcXUDriWBB4xvwxbNIXxy0v7n2zKX6Ksmb1XcvZC6Ay8R8orC53WzWP9nU3J0hS4FY5frQYhPmGH4R6ZorIMuPf1Tc8mFCqYHAXBC1XUqoB5y26X8T6fQHb0/s72-c/html+3.png
Laboratori.al
https://www.laboratori.al/2017/11/shembuj-baze-html.html
https://www.laboratori.al/
https://www.laboratori.al/
https://www.laboratori.al/2017/11/shembuj-baze-html.html
true
3215913151839365638
UTF-8
Loaded All Posts Nuk u gjend as një rezultat VIEW ALL Lexo më shum Reply Cancel reply Delete Nga Home PAGES POSTS View All RECOMMENDED FOR YOU LABEL ARCHIVE KËRKO ALL POSTS Not found any post match with your request Back Home Sunday Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday Sun Mon Tue Wed Thu Fri Sat January February March April May June July August September October November December Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec just now 1 minute ago $$1$$ minutes ago 1 hour ago $$1$$ hours ago Yesterday $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago more than 5 weeks ago Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kliko këtu për të kopjuar të gjith kodin Select All Code Kodi u kopjua Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy