Shtojcat HTML


  Shtojcat HTML  

Shtojcat sigurojnë informacion shtesë për elementët HTML.  • Të gjithë elementët HTML mund të kenë Shtojca
  • Shtojcat sigurojnë informacion shtesë për një element
  • Shtojcat janë gjithmonë të specifikuara në etiketën e fillimit
  • Shtojcat zakonisht vijnë në palë të emrave / vlerave si: emrërtimi = "vlera"


  Shtojcat href  

Lidhjet (link) HTML përcaktohen me etiketën <a> . Adresa e linkut është specifikuar në Shtojcën href :


  Shembull  
[ <a href="http://www.laboratori.al/">Ky është një link</a> ]


  Shtojca e src  

Imazhet HTML përcaktohen me etiketn <img> .


Emri i skedarit të burimit të imazhit është specifikuar në atributin src :


  Shembull  
[<img src="Laboratori/imazh.jpg"> ]


  Shtojcat e gjerësisë dhe lartësisë  


Imazhet në HTML kanë një sërë atributesh madhësie, që përcakton gjerësinë dhe lartësinë e imazhit:  Shembull  
[ <img src="Laboratori/imazh.jpg" width="104" height="142">
]

  Titulli i alt  

Alt
Shtojca specifikon një tekst alternativ që do të përdoret, kur një imazhi nuk mund të shfaqet.


Vlera e aShtojcs mund të lexohet nga lexuesit e ekranit. Në këtë mënyrë, dikush "dëgjon" në faqen, p.sh. një person i verbër, mund të "dëgjojë" elementin.
  Shëmbull  

[ <img src="Laboratori/imazh.jpg" alt="Imazhi logo e Laboratori.al">
 ]


 Shtojca e stilit  


Shtojca e stilit përdoret për të specifikuar stilin e një elementi, si ngjyra, shkronja, madhësia etj.
  Shëmbull  


[<p style="color:red">Paragraf</p> ]

  Shtojcat HTML  

Më poshtë është një listë alfabetike e disa Shtojcave që përdoren shpesh në HTML:

alt : Specifikon një tekst alternativ për një imazh, kur imazhi nuk mund të shfaqet


disabled : Specifikon që një element i hyrjes duhet të çaktivizohet


href : Specifikon URL (adresa web) për një lidhje (link)


id : Specifikon një id unik për një element


src : Specifikon URL (adresa e internetit) për një imazh


style : Specifikon një stil në rreshta CSS për një elementtitle : Specifikon informacion shtesë për një element (shfaqet si një mjet )
Edito Postimin
Eklips.al ne youtube

 HTML CSS JAVA Preview
Name

ARDUINO ALBANIA,4,BloggerWidget,5,BloggerWidgetMarket,5,CSS,1,event,2,html,5,Laboratori.al,4,Meso,5,Nabble,1,Shkarko,1,slider,6,theme,2,Tutoriale,5,Widget,5,WidgetWordpress,1,WordpressPlugin,1,
ltr
item
Laboratori.al: Shtojcat HTML
Shtojcat HTML
https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEgNzFyiemI7Be7XkpX2mBg9bptyvGCNBoCb4YGucUECCfoOx3WtDCl3D81nThlOvCIYcH3KlqAaoUBC4kT7sPFKxgpTxgwMwcb0Z9vgE5jomMQzWbttIISFBbl83YZa3_w0_o231C-2BwCm/s1600/html+5.png
https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEgNzFyiemI7Be7XkpX2mBg9bptyvGCNBoCb4YGucUECCfoOx3WtDCl3D81nThlOvCIYcH3KlqAaoUBC4kT7sPFKxgpTxgwMwcb0Z9vgE5jomMQzWbttIISFBbl83YZa3_w0_o231C-2BwCm/s72-c/html+5.png
Laboratori.al
https://www.laboratori.al/2017/11/shtojcat-html.html
https://www.laboratori.al/
https://www.laboratori.al/
https://www.laboratori.al/2017/11/shtojcat-html.html
true
3215913151839365638
UTF-8
Loaded All Posts Nuk u gjend as një rezultat VIEW ALL Lexo më shum Reply Cancel reply Delete Nga Home PAGES POSTS View All RECOMMENDED FOR YOU LABEL ARCHIVE KËRKO ALL POSTS Not found any post match with your request Back Home Sunday Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday Sun Mon Tue Wed Thu Fri Sat January February March April May June July August September October November December Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec just now 1 minute ago $$1$$ minutes ago 1 hour ago $$1$$ hours ago Yesterday $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago more than 5 weeks ago Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kliko këtu për të kopjuar të gjith kodin Select All Code Kodi u kopjua Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy